Stimuleren en waarderen: voorbeelden

 • De stad Antwerpen en de Gezinsbond hebben een convenant waarbij de Gezinsbond zich engageert om leuke en laagdrempelige ontmoetingsactiviteiten te organiseren voor de gezinnen uit de buurt. Een fijne samenwerking tussen de stad, de Gezinsbond en de Huizen van het Kind.
 • In Genk gaat men ‘back to basic’. De gemeente laat ruimte voor de verenigingen en organiseert zelf geen activiteiten die in hun vaarwater komen.
 • Peer voorziet een tussenkomst van 150 euro voor alle verenigingen als ze activiteiten organiseren of iets ondernemen tijdens de coronaperiode, om zo de verbondenheid in hun vereniging aan te houden.
 • De stad Herentals begeleidt verenigingen bij hun heropstart.
 • In Baarle-Hertog maken tientallen clubs en verenigingen gebruik van de infrastructuur van het cultuurcentrum. Tijdens de eindejaarsdagen brachten de medewerkers een ​​geschenk bij heel wat verenigingen aan huis: een bruisend biertje en een lekkere versnapering. Dit om hem te bedanken en te steunen.
 • De gemeente Meerhout organiseert jaarlijks 100% MERCI, een ontmoetingsmoment voor alle vrijwilligers. Omdat dit niet kon in 2020, kregen alle vrijwilligers een kaartje met hartvormige handverwarmer. Zo gaf de gemeente hen een warm hart om helpende handen warm te houden.
 • In Mol werd een open brief naar de verenigingen gestuurd. Dit om te laten weten dat de gemeente hen niet in de steek laat.

Andere ideeën

 • Geef een kleine attentie aan alle vrijwilligers. Zij hebben een moeilijk jaar achter de rug.
 • Geef de activiteiten van verenigingen evenveel ruimte in het gemeentelijk infoblad als je eigen activiteiten.
 • Vele verenigingen zijn ontmoedigd en zijn de energie kwijt. Praat met hen en zoek samen naar oplossingen.
 • Organiseer als gemeente geen activiteiten die in het vaarwater van de verenigingen komen. Organiseer samen en wees geen concurrenten.
 • Wens je socioculturele activiteiten of projecten op te zetten? Nodig dan alle relevante partners uit om ze mee uit te werken. Zo stimuleer je samenwerking en vermijd je dubbel aanbod.
 • Organiseer een speeddate tussen potentiële vrijwilligers en de kartrekkers van je verenigingen. Avansa Kempen helpt je hier graag bij.
 • Denk mee. Bij het heropstarten van activiteiten zullen tientallen vragen opborrelen. Het is leuk om in de gemeente iemand te hebben die tijd maakt en mee zoekt naar antwoorden.
 • Organiseert de bibliotheek of het Lokale Dienstencentrum een lezing? Vraag aan de verenigingen of ze meedoen. Zo is iedereen content en samenwerkingen leiden sowieso tot betere resultaten.